8 mars – En fortsatt viktig dag!
Inget kunde vara mindre sant! Faktum är att de sista 48 minuterna av en arbetsdag jobbar kvinnorna gratis i jämförelse med männen. Enligt Jämställdhetsmyndigheten har en man över en livstid i genomsnitt tjänat 6 miljoner (!) kronor mer än en kvinna. Kvinnor spenderar dessutom i genomsnitt sex timmar mer än män på obetalt hemarbete varje vecka. Det är nästan åtta (!) arbetsveckor per år i obetalt hemarbete. Männen får alltså fortsatt mer betalt för sitt lönearbete och dessutom mer vila eftersom att kvinnorna fortfarande tar hand om majoriteten av hemarbetet.
– Att vi inte har kommit längre vad gäller löneskillnaderna och det obetalda hemarbetet 2025 är skrämmande. Vi behöver öka takten i jämställdhetsarbetet! säger Agneta Lundahl Dahlström, ordförande för S-kvinnor Täby/Danderyd
S-kvinnor och Socialdemokraterna i Täby kommer fortsätta uppmärksamma internationella kvinnodagen den 8 mars. Vi kommer fortsätta kämpa för jämställdhet!
Vi beslutade på medlemsmötet i december om att skicka in ett antal motioner till partikongressen på just det temat. Vi föreslår bland annat:
- Pensionssystemet ses över med fokus på att få ett jämställt pensionsutfall
- En individualiserad föräldraförsäkring
- Indexera barnbidraget, föräldraförsäkring och bostadsbidrag